fbpx MENU
okan bayülgen

Gece Kuşu’ndan Film Tadında Bir Kahve Belgeseli

Trendyol Influencer

15 Haziran 2021 Comments (0) Views: 21 ANASAYFA, Reklamlar, Yararlı Bilgiler

Trendyol ile İş Birliği Nasıl Yapılır? Influencer Ne Demek?

Son dönemlerde sosyal medya hesaplarından aşina olduğumuz ürün tanıtımları, “yukarı kaydır” deyimleri, koleksiyonlar ve markalarla iş birliği ne anlama geliyor?

Trendyol ile iş birliği nasıl yapılır? Influencer ne demek? Bu gibi daha pek çok sorunun kafanızı kurcaladığının farkındayım. Aslına bakarsanız ben de bu dünyaya birkaç ay önce yeni girmiş bulunmaktayım. Geçen yıla kadar böyle bir alandan haberim olmamakla birlikte gördüğüm reklam çokluğundan rahatsız olan bir bireydim. Sonra sonra ise bunun bir yaşam biçimi ve iş kolu olduğunu anlamaya başladığım andan itibaren jet hızıyla kendimi bu dünyanın içinde buluverdim.

Birkaç ay önce resmen influencer olduğum bu yolda; bir yandan kazanç sağlıyor, diğer yandan ise durmadan içerik üretmeye çalışıyorum. İkisi birbiriyle öyle paralel ki! Birinden vazgeçerseniz diğerinin aşağı inmesi kaçınılmazdır. O yüzden kolay gibi görünse de aslında zor bir sektör ve rekabet had safhada. Kesinlikle severek yılmadan yapılması gereken bir çalışma stili ve her koşulda internet ile elektronikleriniz olmazsa olmazlarınız olmalı. Şimdi, bu sorulara daha detaylıca inelim.

Influencer Ne Demek?

Influencer, teorik olarak Fransızca kökenli bir sözcükten günümüze taşınmakta olup “etkileyen, etki bırakan kişi” anlamına gelmektedir. Pratikte ise sosyal medyayı etkin ve doğru biçimde kullanarak deneyimlerini takipçileriyle paylaşıp “influencer marketing” yapan kişilere denir.

Bu kavramlar son yıllarda yeni yeni trend olmaya başladığı için henüz tam anlamıyla kafanızda oturmamış olabilir. Biraz daha konuya açıklık getirmek isterim.

Aslında net olarak bir pazarlama yöntemidir. Hatırlar mısınız? Eskiden Avon ve Oriflame gibi kozmetik ürünlerini koltuk altı çantasında numunelerle evden eve taşıyan annelerimiz, ablalarımız vardı bir dönem. İşte o tekniğin, modern dünyaya ve pek çok alana yayılmış hali diyebiliriz. Artık sosyal medya kanalları aracılığıyla belli bir kitlesi olan kişiler, kendi hayat akışları içerisinde kullandıkları ve deneyimledikleri ürünlerle ilgili tecrübe ve fikirlerini takipçilerine duyurarak onların da aynı memnuniyeti yaşaması adına yardımcı olurlar.

Influencer’lar markalarla iş birliği yaparak kazanç elde eden kişilerdir. Bu kişilere sadece ünlüler ya da fenomenler demek doğru olmaz. Aslında bir seyahat vlog’u çekip belde ve mekanları tanıtan Youtuber ya da televizyon ekranlarında restoranları gezerek menüleri inceleyip yemeklerin tadına bakarak fikirlerini halka anlatan spikerler de dolaylı yönden birer influencer’dır. Bunlar gibi daha pek çok örnek sıralayabiliriz.

Trendyol ile İş Birliği Nasıl Yapılır?

201o yılında kurulan ve İstanbul merkezli açılan e-ticaret platformu Trendyol, son yıllarda “Trendyol Affiliate Marketing” kapsamında influencer’lar ile iş birliği yapmaya başladı. 

Bu programa dahil olabilmek için firmanın birkaç koşulu bulunuyor. Bunlardan en önemli 2 koşulu şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Instagram’da en az 10 bin (organik) takipçinizin bulunması ve yine aynı şekilde etkileşiminizin gerçek kişilerden (organik) oluşması.
  • Kazancınızı faturalandırabileceğiniz bir şirketinizin olması. Eğer şirketiniz yoksa bir ajansla çalışıyor olmanız.

Eğer yukarıdaki bu 2 koşulu sağlıyorsanız Trendyol’un kendi sitesinde bulunan başvuru formunu doldurup beklemeniz gerekiyor. Sonrasında ise size olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılıyor ve zaten o aşamadan sonra size ilerleyecek olan süreç konusunda son derece yardımcı oluyorlar.

Size bunun hakkında detaylı bir video çektim. Video 18:00’da yayına girecek olup bu yazıyı birkaç saat öncesinde yayınladığım için videoyu o saatte izlemenizi rica edeceğim.

Kafanıza takılan soruları bu içeriğimin ya da videomun altında yorum olarak paylaşabilir ve Trendyol’un influencer.marketing@trendyol.com adresine mail olarak atabilirsiniz.

Şimdiden, herkese bol kazançlar, iyi seyirler!

“Bu içerik Trendyol reklamlarını içermektedir.”

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 × 3 =