fbpx MENU
Sauce Kasabası

Peru’nun Gizli Orman Kasabası: Sauce

Cues albüm.

20. Yıl Albümü ‘CUES’ Yola Çıktı

İstiridye mantarı

11 Şubat 2020 Comments (0) Views: 669 ANASAYFA, Beslenme, Çorba, Diyet, Tarifler, Yemek

Vejetaryen İşkembe Çorbası ve Antrikot Tarifi

Vejetaryen işkembe çorbası nasıl pişirilir ve ana maddesi nedir?’ diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum! Biz bu tarifte ana malzeme olarak tam bir protein deposu olan istiridye mantarını kullanacak ve tek taşla iki kuş vuracağız.

İstiridye mantarı dünya üzerinde ilk olarak Almanlar tarafından 1. Dünya Savaşı’nda kullanılmış; fakat bir besin maddesi olarak değil. Geçim kaynağı açısından o yıllarda büyük önem taşıyan bu mantarı yetiştirerek ekonomik gelir sağlayan Almanlar sayesinde bu mantar türü de yavaş yavaş tanınmaya bilinmeye başlanmış. Günümüzde ticari bir besin olarak yetiştiriliyor ve tüketiliyor.

Vejetaryen olup da bir restoranda şu diyaloğa tanık olmayan yoktur sanırım:

– Hoşgeldiniz! Ne alırdınız?

– Ben vejetaryenim. Ne vardı acaba?

– Tamamdır size tavuk menülerimizden bir şeyler önerebilirim?

Vejetaryen beslenme biçimi denildiği vakit, çoğu kişide et yemiyorsa tavuk yiyordur fikri doğuyor ya da belki balık… Esasen vejetaryen beslenme biçimi; kırmızı et, balık, kümes hayvanları yerine sebze, meyvelerin, soya ile tahıllar ve baklagillerin tercih edildiği bitkisel besin tüketimidir. Dinsel, manevi ya da tamamen sağlıkla ilgili sebeplerden ötürü tercih edilen bu beslenme biçimi de kendi içinde kategorilere ayrılır.

Tüm Et Ve Sebzelerden Çok Daha Fazla ‘Folik Asit’ İçeriyor!

Özellikle vejetaryenlerin ilgisini çekecek bu iki yemek tarifi, besin değeri açısından da oldukça faydalı. Ihlamur, söğüt, meşe gibi ağaçların kütüklerinde ya da poşetlerde yetiştirilen istiridye mantarı, tam bir protein deposu! Kalp hastalıklarını önleyici özelliğinin yanı sıra, tansiyon dengeleyici ve kan yapıcı özelliği de var.

Kaynaklara göre; 100 gr. istiridye mantarı max. sadece 50 kalori. Ben 250 gr. yediğimde ve yanına salatayla takviye yaptığımda cidden karnım doyuyor. Bu da ortalama bir öğünde üç aşağı beş yukarı 150 kalori demek oluyor. 100 gram istiridye mantarının içeriğinde ise; 1,9 mg. Demir, 8,9 mg. Kalsiyum, , 17 mg. Fosfor, 0,75mg. B12 vitamini, 0,15 mg. vitamin B1 ve 12,40 mg. da C vitamini olduğu söyleniyor.

En can alıcı özelliği ise; istiridye mantarının karaciğer dışındaki tüm et ve sebzelere nazaran çok daha fazla folik asit içeriyor olması! Düşük yağ ve nişasta düzeyine sahip olduğundan şeker hastaları ve obeziteler, kalp rahatsızlığı olanlar bu sebzeyi gönül rahatlığıyla tüketebiliyor. Damar sertliği ve beyin kanamalarına karşı da tam bir koruyucu nitelikte. Aynı zamanda da anti kanser ve antibiyotik özelliktedir.

Lafı daha fazla uzatmadan vejetaryen yemek tarifleri arasında en çok ilgimi çeken iki yemek tarifini huzurlarınıza sunuyorum. ‘Vejetaryen İşkembe Çorbası ve Antrikot Tarifi‘ ile ilgili tüm detayları videomda izleyebilirsiniz.

Şimdiden afiyet, şeker, bal olsun!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
4 + 1 =