fbpx MENU

Bodrum Vosvos Camping & Bora Sencer Sanat Köyü

Adrenalin Tutkunlarına “Point Break”

26 Mart 2016 Comments (0) Views: 2546 ANASAYFA, Gezi

Vosvos Camping’in Neresinde Kalmıştık?

Bir önceki yazım Bodrum Vosvos Camping & Bora Sencer Sanat Köyü sakinleri ve kamptan bahsetmiştim. Şimdi, sizi; karavanda yaşam, kamp hayatı, burada gün nasıl geçiyor, geldiğinizde neler yapabilirsiniz ve son olarak buraya nasıl ulaşılır gibi konularla tanıştıracağım.

Vosvos Camping, isminden de anlaşılacağı üzere sıcak bir sanat köyü. Doğanın göbeğine kurulmuş olması ise doğallığının getirdiği ayrı bir güzellik. İçerisinde seramik ve ahşap atölyesi gibi bir çok atölye mevcut. Yoga ile Güneş’i selamlayıp, ahşap sandalda oturup manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilir, sonrasında seramik atölyesinde çamurla haşır neşir olabilirsiniz. Gün batımında kuşların muntazam şakımasıyla akşam yemeğinizi yerken kamp sakinleriyle iki lafın belini kırabilirsiniz. Belki ateş başında canlı müziğe katılmaktır sonraki isteğiniz. Belki de kim bilir, büyük kayalardan uzaktaki köyün ışıklarına takılıp yalnızlığa karışmak… Çocuğun çocuk parkında eğlenirken gölgede kitap okumak…

Sanat köyü olmasının dışında buranın en başlıca özelliği de geri dönüşümden faydalanmaları. Buradaki her şeyin bu faydadan dönüştürülerek köye katkı sağlayıp burayı güzelleştirmesi, ayrı bir incelik ve doğa severlik. Eğer işinize yaramayan ve buraya katkısı olacağını düşündüğünüz bir malzeme var ise hiç düşünmeden adrese yollayın. Palet, demir, çelik, sunta, ahşap, kereste, odun, elektrik makarası, boya, muşamba, cam, dolap, kapı, pencere vb. kabulümüzdür. Sen yeter ki yolla.

Karavanda Yaşam

Karavanda yaşam nasıl geçiyor? Kampta gün nasıl geçer? İşte tüm bu soruları merak edenler için…

Çadır kampına ya da doğa yürüyüşüne bir kez bile katıldıysanız -şehir hayatı ve betonarme yığınlarından uzaklaştıkça- insanın içini nasıl da yumuşak ve saf bir duygunun kapladığını iyi bilirsiniz. O duygu sizi sardıkça daha dinç, arınmış, sık gülümseyen ve farkındalığı artmış biri haline gelirsiniz. Havadaki kokuları ayırt edip doğadaki doğal müziğe kulak verirsiniz. Stres azalır, dinginleşir insan.

Karavanda kahvaltı

Karavanda kahvaltı

Bu köye eşimle beraber dört ay önce geldik. Aslında tamamen tesadüf amacıyla rastladığımız Bodrum Vosvos Camping & Bora Sencer Sanat Köyü, bizi kısa sürede burada tutmayı başardı. Gerek doğası, gerekse insanları ve yapılan işlerle yakından alakadar olarak bağlandık buraya. Mary Jane’i sabitledik; önümüz deniz, arkamız yeşilin en cici tonları. Hani denir ya ‘tesadüf diye bir şey yoktur, tesadüf mucizelere inanmayanların uydurduğu bir kelime oyunudur’. Bana kalırsa da öyle. Çünkü çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir hayat ve doğal yaşam alanının tam göbeğinde idik.

Karavanda uyanmak için yüksek ses bir alarma ihtiyaç yok. Horozlar her daim işbaşında. Kahvaltıyı hazırlarken pencereyi açtığında içeri sızan oksijen kokusu bambaşka. Hele bir de bahçeden kopartılan roka, soğan gibi ürünler sofrada hayat bulduğunda yeme de yanında yat. Enerjini akıtmak istiyorsan çık toprağa yalınayak dolaş. Yetmedi mi? Al eline kazma küreği, git bir işte insan gücünü paylaş. O da mı olmadı? Etrafına bak bir, mutlaka yapılacak bir şey bulursun eninde sonunda. Çünkü burada durmak ve üzülmek yerine üretmek ve gülümsemek bedava.

Kahvaltı keyfi

Kahvaltı keyfi

Nadas Eğitimi

Ben hayatımda elime hiç keser, bel vb. aletleri almamıştım. Tarlayı nadas etmenin ne demek olduğunu, burada yakından öğrendim. Özellikle bu konuda Kaptan ve Alice’in bana kattıkları son derece büyük oldu.

İlk başta patlıcan, patates, biber, soğan gibi sebzelerin ekileceği alanı bir güzel el birliğiyle otlardan arındırdık. Bunu bazen elimizle bazense keser ile yaptık. Tabii bu esnada sohbetin de tadı bir başka güzel. Ayrıca insan toprakla uğraştığı zaman ciddi anlamda tüm negatif enerjisinden kurtuluyor. Sonra tırmıkla otları kenara alıp bel yardımıyla toprağı belledik. Ben böyle anlatıyorum ama aslında gerçekten vakit ve efor isteyen bir uğraş. Hele ki alışık değilseniz daha da zor. Toprağı kaldırdıkça aradan çıkan minik kayaları kenara ayırdık. Bir tane baba bir kaya vardı ki; onda imdada Kaptan’ın zekası koştu. Demir bir çubuk yardımıyla o kaldırdı, biz altına toprak ittik; o kaldırdı, biz altına toprak… Son bir hamleyle Kaptan gücünü kullanıp düzlüğe çıkarttığı o koskoca kayayı diğer peşi sıra dizilmiş kaya aile bireylerinin hayatına kavuşturdu.

Sohbet esnasında Alice ablanın sevimli toprak arılarıyla da tanışan ben, doğaya bu kadar yakın ve meraklı iken aslında ne kadar çok da bilmediğim şeyler olduğunun bir kez daha farkında vardım. Her gün yeni bir şey öğrenmek harika bir duygu. Pek güzel.

Yazın harika şeyler olacak burada. Bir sürü etkinlik, dans dersleri, yoga ve meditasyon, açık hava sinema gösterim geceleri, kalıcı dövme, ateş başı sohbetleri ve müzik, sıcak şarap eşliğinde mangal keyfi, imece usulü işler, üretim üstüne üretim, workshoplar, takas pazarı…

Sanat Köyüne Ulaşım

Buraya ulaşım son derece basit. Bodrum merkeze 15 kilometre, Turgutreis’e ise 6 km. uzaklıkta olan köy, Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde kalıyor.

Tosbağa Vosvos

Tosbağa Vosvos

Bodrum’dan Turgutreis’e giderken sağda, Turgutreis’den Bodrum’a yol alırken solda kalan Atgeç Meyhanesi’nin hemen karşısında sarı bir tosbağa Vosvos göreceksiniz. Demircinin yanında havaya asılı. İşte orada dar bir yol var aşağı doğru inen. Kampın giriş kapısına o yoldan ulaşabilirsiniz. Giriş, biraz aşağı indiğinizde solunuzda kalacak. Ayrıca; bir navigasyon yardımıyla GPS’den 37°02’12.5″N 27°18’59.4″E koordinatlarını ayarlayarak da kampa ulaşmanız mümkün.

Bu da yetmedi derseniz apaçık adresi veriyorum: Bodrum Vosvos Camping & Bora Sencer Sanat Köyü, Cumhuriyet Cd. No: 299 Gürece / Ortakent, Bodrum – MUĞLA Kamptaki yetkili kişiye +90 (535) 734 60 81 numaralı telefondan ulaşabilir, her türlü görüş ve sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Kamp Günlüğü‘ belgeselimin tanıtım fragmanını sizlerle paylaşıyorum. Belgeselin tamamını izlemek için Renklisen ve Youtube kanalında takipte kalın. Çaul!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
28 − 18 =