fbpx MENU

Vejetaryen Çiğ Köftesini Denediniz Mi?

Puding deyince diğerleri bir yana, Pakmaya bir yana…

28 Ekim 2015 Comments (0) Views: 6715 MUTFAK, Tarifler, Tatlı

Yalancı Peynir Tatlısı Tarifi

Peynirsiz peynir tatlısı lezzetinde bir helva yemeye ne dersiniz? Yalancı peynir tatlısı tarifini vermesi benden denemesi sizden. Haydi mutfağa hamarat eller!

Trakyalılar iyi bilir peynir helvasını. Trakyalı değilim; ama çocukluğum Şarköy dolaylarında geçtiğinden çok ezelden tanıştım bu tatlı ile. Şimdi piyasada içinde peynirden eser olmayan, irmikten yapılmış yan ürünleri mevcut çoğu yerde bunun. Ah, nerede kaldı çocukluğumun o leziz peynir helvaları!

Aslında bu tarif en çok da Karadenizlilerin hoşuna gidecek gibi. Balığın dostu mısır unu hemen hemen her evde ellerinin altında bulunduğundan tarifimi okur okumaz belki de markete gitmeden hazırlayabilecekler. Yemesi yumuşak, lezzeti şekerli mi şekerli yalancı peynir helvasını yaptıkça yapasınız gelecek benden söylemesi!

MALZEMELER

  • 125 gr. tereyağ veya margarin
  • 2 su bardağı mısır unu
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı şeker

HAZIRLANIŞI

İlk önce suyu kaynatıp sütle bir kapta karıştırın. Üzerine şekeri ilave ederek iyice eritin. Ardından teflon tavada yağı iyice erittikten sonra mısır ununu kavurmaya başlayın. Unun rengi değişince süt ve suyla hazırladığınız şerbeti de tavaya dökerek tahta kaşık ile karıştırmaya devam edin.

İlk başta sulu bir kıvam elde edilecek. Un pişmeye başladıkça kıvamı koyulaşacak ve pürüzler yok olup homojen bir karışım elde edilecek. Pudingden daha koyu bir kıvam elde ettiğinizde biraz daha karıştırarak helvanızı ocaktan alın.

Helvanın dibi tutmamalı; ama az da pişirilmemeli. İster çukur küçük tabaklara döküp soğuduğunda ters yüz ederek isterseniz de büyük bir tabağa alıp bütün olarak servis edebilirsiniz. Soğuk tüketiniz.

Afiyet olsun.

Diğer tatlı tariflerim için…

Yalancı peynir tatlısı

Yalancı peynir tatlısı

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
22 ⁄ 11 =