fbpx MENU

Çöplerinizle Barışın

Haftalık Burç Yorumları

15 Haziran 2014 Comments (0) Views: 1213 ANASAYFA, SAĞLIK, Yararlı Bilgiler

Yaza Girerken

Kavurucu sıcakların yavaş yavaş yaklaştığı aşikar. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışırken vücudunuzun ihtiyaçlarını da gözardı etmemenizde fayda var. Saçlarımızın ve cildimizin Güneş ışınlarına, tuzlu deniz suyuna maruz kalıp yıpranacağı bu aylarda onlara normalinden çok daha fazla özen göstermeniz gerek. İşte size aklınızdan çıkarmamanız gereken birkaç tüyo.

Yaza girerken ne yapmalı? Ne yemeli, ne içmeli; cildimizi ve saçlarımızı nasıl korumalıyız? Tüm bunlar ve dahasını az & öz bir şekilde makalemde aktaracağım. Yalnız bir kulaktan girip diğerinden çıkmasın, uygulansın. Sevgilerimle.

Olmazsa Olmaz Su

Suyun yaşamımızdaki önemini herkes biliyordur sanırım. Cildimize, metabolizmamıza, hayatımıza katkısı muntazam. Özellikle yaz aylarında terlediğimizden vücudumuza aklımıza gelmese ve susamasak dahi sürekli su takviyesi yapmamız şart. Eğer siz de benim gibi gün içinde su içmeyi unutabiliyorsanız kendinize bir matara edinin. Her yere her şekilde yanınızda taşıyabileceğiniz mataranız gözünüzün önünde olduğu sürece su içmeyi hatırlayacaksınız. Mümkün olduğunca ise kahve ve çaydan uzak durup, su, doğal maden suyu ve ayranı tercih edin.

Öğünleri Atlamayın

Zinde bir vücuda sahip olmanın temelinde düzenli ve sağlıklı beslenme yatar. Yaza girerken ‘kilo vermeliyim’ endişesiyle uzun aralıklarla yerseniz bu, sindirim sisteminizin yorulmasına sebep olacaktır. Ana ve ara öğünleri atlamadan sık; ama az hafif yiyecekler tüketin. Bu şekilde kan şeker regülasyonunuzu da sağlamış olacaksınız. Mutfağınızdan göbek, havuç, salatalık, limon, balık gibi ürünleri eksik etmeyin. Basit bir şekilde ara örünlerde çiğ olarak sebzelerden atıştırabilir ya da zevkinize göre salatalar hazırlayabilirsiniz. Dışarı çıkarken ise; çantanıza elma, kurutulmuş kayısı, incir veya fındık, ceviz gibi ürünleri atıp ara öğünleri es geçmeyin. Mümkün mertebe yağ oranı düşük, lifli gıdalar tüketin.

Saçlar için:

İlk önce saçlarınızın ucundan en az 1 cm. keserek kendilerine gelmelerini sağlayın. Daha sonra nem maskesi ve keratin uygulayabilirsiniz. Ayrıca yaz boyunca Güneş koruma spreylerini de kullanın. Fön makinesi ve havlu gibi saçı yıpratan, kurutan ürünlerden de uzak durun. Bırakın saçlarınız kendi doğallığıyla kurusun.

Cilt için:

Temizlenmiş cildinize peeling uygulaması yaparak ölü deriden kurtulun. Makyaj yapmasanız dahi cildin her gün temizlenmeye ve nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Tonik görevi gören soda ile cildinizi temizleyerek, gül suyuyla nemlendirebilirsiniz. Dışarı çıkarken Güneş koruma faktörlü kremleri yüzünüze uygulamayı ihmal etmeyin.

Spor Yapın

Özel zaman ayırabiliyorsanız mutlaka pilates, yüzme yapın. Vaktiniz olmayacak kadar yoğun iseniz; en güzel olan spor yürüyüştür. Toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine gideceğiniz yere yürüyün. Kendinize bu zamanı yaratın.

Uzun lafın kısası; hayat göz kapaklarına cücelerin oturacağı vakit kadar çok kısa. Siz siz olun; bedeninizi ve ruhunuza eş değer sevgi ve özen gösterin. Hem de şu an!

Spor ve sağlık dolu günler!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
21 − 12 =