fbpx MENU
Hüseyin Doğan Kırlangıç Sanat Atölyesi'nde çalışırken.

Ağaçları Konuşturan Heykeltıraş Hüseyin Doğan

Jean-Jacques Rousseau

Şemsiyeli ve buzlu karpuz suyu kokteyli.

13 Ekim 2017 Comments (0) Views: 1784 ANASAYFA, İçecek, MUTFAK, Tarifler

Yazı Bitiremeyenler İçin Karpuz Suyu Kokteyli

Sonbaharın tam da ortasında olacak kadar bayağı bir içindeyiz artık. İçinizde hala yazın bitmesine dudak büküp burun kıvıranlarınız vardır elbette. Ben de yazı bitiremeyenler için karpuz suyu kokteyli hazırladım.

Yaz aylarında içinizi serinletecek olan bu kolay tarif, vitamin deposu olmasının yanısıra hazırlanması açısından epey basit. Damak zevkinize ve ruh halinize göre karpuz suyunu; taze sıkılmış limon suyu, taze nane yaprakları, farklı şuruplarla ya da şurupsuz olarak deneyebilirsiniz. Dilerseniz de buz kaplarına doldurup tepelerine çubuk saplayarak derin dondurucuya atabilir ve dondurma olarak tüketebilirsiniz.

Karpuz suyu.

Karpuz Suyu Deyip Geçme!

İçecek, vücudun en önemli ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir. Özellikle gün içinde su tüketiminin önemli bir yeri olduğu gibi bitki çayları, taze sıkılmış meyve sularının da beden sağlığına faydası hafife alınmamalı. 

Karpuz suyu içerdiği sıvı oranı nedeniyle cilde iyi gelmesinin yanı sıra kişiyi sık idrara çıkartması ve böbreklerle ilgili sıkıntılarda işe yaramasıyla da biliniyor. Ayrıca; kanı temizleyici özelliği de bulunuyor. Diğer başka faydası da unutkanlığa etkisi. Unutkanlıkla boğuşan kişilerin tükettiği karpuz suyu ve etkileri çok konuşuluyor. Hafızayı tetikleyici ve unutkanlık giderici bir yanı da bulunuyor.

Alkol tüketenler ve akşamdan kalma halliler, karpuzun size de faydasından söz etmek mümkün. İçkiyi fazla kaçırmış olanlar ertesi gün karpuz suyu tükettiklerinde hem vücuttan atılan su oranı dengeleniyor hem de baş ağrısı, halsizlik, kas ağrısı vb. semptomlar büyük oranda azalıyor. Zaten kas ağrılarına etki etmesi açısından sporcuların da aynı şekilde spor sonrası tükettiği karpuz suyundan söz etmek mümkün.

Lafı çok uzatmadan; karpuz suyu nasıl hazırlanır, bu tarifte nelere ihtiyacınız olacak gibi soruların yanıtları ile sizi baş başa bırakıyorum!

Malzemeler

  • 1 adet karpuz
  • Bubble Gum şurubu
  • Çikolatalı şurup
  • Buz
  • Kavanoz
  • Sürahi
  • El blender’i
  • Bıçak

Hazırlanışı

İlk önce blender ile karpuz tepesinden hiza alın. Bıçakla sınırlarını çizdiğiniz yerden bir parça karpuz çıkararak meyvenin içini mikserlemeye başlayın. Daha sonra meyve suyunu hazırlayacağınız kavanozun içerisine az miktarda bubble gum ve çikolata şurubundan ekleyin.

Birkaç dakika mikserlediğiniz karpuz iyice suyunu çıkardığında şuruplu kavanozun içine dökün. Karışıma buzları ekleyin ve kavanozun kapağını kapatarak ters yüz şekilde çalkalayıp karıştırın.

Karpuz suyu kokteyli, sürahiye dökülerek soğuk servis edilmeye hazırdır! Afiyet olsun.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 − 13 =