fbpx MENU

Takas Pazarına Davetlisiniz!

Robonima İmzalı Robotape 1.0

11 Şubat 2016 Comments (0) Views: 1489 ANASAYFA, Müzik

Yeni Nesle “Seaboard Rise”

Geçen gün internette enstrümanlara göz atarken karşıma tuhaf bir alet çıktı: Seaboard. Müziğin gittikçe dijitalleşip o eski doğallığını yitirmesinden pek hoşnut olmasam da bu enstrüman beni benden aldı. Nedir, ne değildir diye bir merak sardı. Araştırdım. Fiyatı oldukça pahalı olsa da belki alıp kurcalamak isteyenler olur diye paylaşmak istiyorum.

Roli tarafından üretilen Seaboard Grand‘ın çalışmalarına 2009 yılında başlanmış. Üretimi birkaç yıl önce tamamlanan enstrümanın henüz Türkiye’de yaygınlığından bahsetmek namümkün. Grand’dan sonra Rise ürünü piyasaya sürülmüş. Hepsi farklı özelliklere ve tuşlara sahip. Sahne ve stüdyo tipi olarak ayrılan enstrümanların ardından bir de listeye Seaboard Noise eklenmiş. İPhone uygulaması olarak kullanabileceğiniz bu program ile Seaboard Rise işlerinizi tek parmağınızla yapmanız mümkün.

Seaboard Grand’ın 88 tuşlu bir ürünü bulunurken Stage modelinde ise 66 tuş ve stüdyo tipinde 42 tuş mevcut. Klavyenin üzeri kauçuk kaplı olduğundan tuşlar son derece yumuşak. Bu da tuşa basılan andan itibaren sesin -kesilmeden- istenilen ölçüde uzamasını sağlıyor. Aynı telli veya üflemeli enstrümanlarda olduğu gibi artık klavyede de sesleri eğip bükmek bu aletlerde mümkün. Ayrıca üzerindeki esnek doku, perde kaydırma ve vibrasyondaki sınırlamaları da tarihe gömüyor. Ses tamamen enstrümanı çalan kişinin kulağı ve yaratıcılığının hakimiyetinde. Klavyenin yüzeyine hangi oranda, ne kadar baskı uygulanırsa sesler, o şekilde hayat buluyor. Hiçbir şey statik olmadığından ara değerler de çalınabiliyor.

Seaboard Rise Nedir?

Grand’ın hemen ardından yeni düzenlemeler ve özelliklerle Seaboard Rise piyasaya sürülüyor. İki ayrı modeli bulunan enstrüman 2015 yılında birçok dalda ödül almış. 

49 ve 25 tuştan oluşmak üzere iki ayrı modeli bulunan MIDI kontrol cihazının fiyatı, diğerine göre daha uygun. Sistem yine aynı. Yapacağınız müzik ve çıkartacağınız işler tamamen sizin hayal dünyanıza kalmış. Ayrıca kendi çalış stilinize göre de hassasiyetlik ayarlayabileceğiniz bu özel yapım synthesizer’a bluetooth ya da wireless ile de bağlanabilirsiniz. 49 tuşlusu için 1,299.99 Euro istenirken 25 tuşlu varyantının fiyatı 799.99 Euro.

Geçtiğimiz yıl “En İyi MIDI Controller” ve “En İyi İnovasyon” gibi birçok ödülü silip süpüren enstrüman, önümüzdeki yıllarda adından çok söz ettireceğe benziyor. Uzun lafın kısası; yeni nesle “Seaboard Rise” diyor ve sizi enstrümanın -49 tuşlu olanının- videosu ile baş başa bırakıyorum!

 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
21 × 28 =