fbpx MENU

Kafein Rekabeti

Johann Wolfgang von Goethe

23 Temmuz 2014 Comments (2) Views: 2574 ANASAYFA, SAĞLIK, Yoga

Yoga Nedir?

‘Yoga nedir?’ sorusu sorulduğunda her bireyin kafasında farklı cevaplar belirebiliyor. Kimileri bunu sadece pozitif olma hali gibi görürken, bazıları din veya her şeyin bir anda mükemmele dönmesi gibi algılayabiliyor. Pek çok film ve kitapta tiğe alınan yoganın evrenle arasındaki kozmik ilişki komedi replikleriyle betimleniyor. Bana göre yoga; hiçbir şeyi değiştirmeden -olanı olduğu gibi kabullenerek- an’da kalma halidir. Bu an iyi veya kötü, güzel ya da çirkin olabilir. Gecenin gündüzü, yazın kışı nasıl ki varsa; yoga ile her şeyi tek bir düzlüğe yani tek bir mükemmellik ya da doğruya taşımak mümkün değildir. Siz hiç savaşlar olmayan ya da sadece beyazın olduğu bir dünya gördünüz mü?

Yoga, beden ve zihnin ruhla birliğidir. Yogada yapılan pozlar sayesinde sağlıklı bir beden ile zeka ve ruhsal denetim bütünsel olarak elde edilmeye başlanır. Dolayısıyla pek çok hastalık iyileşir. Ruhun iyileşmesi ile beden iyileşirken aynı şekilde bedenin iyileşmesiyle de ruh iyileşir döngü halinde. Kısacası yoga; bize öz denetim, öz disiplin ve öz bilgiyi öğreten bir araçtır. Bu sayede gerginlikleri çözer ve gündelik hayatımızın kalitesini arttırıp mutlu oluruz.

Yoganın Çeşitleri

Yoga birçok isimle anılmaktadır. Bunlardan bazıları; Bhakti Yoga (Sevgi Yogası), Dhyana Yoga (Tefekkür), Hatha Yoga (Güçlü Yol), Laya Yoga (Konsantrasyon) ve Karma Yoga’dır.

Yoga çeşitlerinden en sık karşılaşabileceğiniz Hatha Yoga’dır. Bedenimiz iki zıt; ama birbirini tümleyen gücün (olumlu ve olumsuz) kontrolündeki beş özden oluşan küçük bir evrendir. Olumlu güç HA (Güneş), olumsuz güç THA (Ay)’dır. Bu iki güç bir araya geldiğinde fiziksel beden ve zihin üzerinde pek çok hastalık ve kötülüklerle savaşacak bütünsel denetim sağlanır.

Yogaya Başlangıç

Maalesef ki; konu üzerinde yetersiz bilgiye sahip, yetişkinlere ve çocuklara yoga dersleri veren pek çok yer var. Temel öğretileri bilmeden derslere katılan ve yoga yapmaya başlayanlar için bu dersler yarardan çok zarar sağlıyor. Her yoga duruşu her yaştakilere uygun olmamakla birlikte, pozların belli seviyeleri vardır. Aynı zamanda ders alacak kişinin hangi rahatsızlıklarının olduğu da dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde ciddi sakatlanmalar yaşanabilir. Derse başlayacak kişinin eğitmenini iyi seçmesi bu açıdan çok büyük önem taşır.

Yoga, yalın ayak ve rahat kıyafetlerle yapılır. Yogaya başlarken midenin ne tıka basa dolu ne de çok aç olmaması gerekir.

Tags: , ,

2 Responses to Yoga Nedir?

  1. SS dedi ki:

    Yine çok güzel bir yazı. Teşekkürler.

  2. renklisen dedi ki:

    Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
23 × 13 =