fbpx MENU

Kasım’da TRX

Onlar Çiçek Çocuklardı

24 Ekim 2014 Comments (0) Views: 3242 ANASAYFA, Babamın Mutfağı, MUTFAK

Zahmetsiz Nar Ayıklama Yöntemi

Bugün sizlere ‘Babamın Mutfağı’ndan en zahmetsiz şekilde nar ayıklama yöntemini aktaracağım.

‘Pazardan aldım bir tane, eve geldim bin tane’ bilmecesiyle daha ufak yaşlarda haşır neşir olduğumuz narın faydaları saymakla bitmez. Kalbi koruyucu özelliği başta olmak üzere damar tıkanıklığını geriletmede büyük rol oynayan nar, tansiyon düşürücü bir etkiye sahip. Ayrıca; cilt ve prostat kanserine karşı da savaş açan cinsten. Genel anlamda doğal antibiyotik olarak nitelendirebileceğimiz meyve, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek onu pek çok hastalıktan koruyor.

İsterseniz yazdıklarımdan bunu deneyebilir, isterseniz de videolu anlatım ile narın nasıl da basit bir şekilde soyulduğunu izleyebilirsiniz. Öyle ya da böyle meyveye ulaşmak için etrafı kırmızı nar lekeleriyle donatmaya ve narın zarını ayıklarken saç baş yolmaya bir son verin. Bilin ki; her şeyde olduğu gibi narın da ayıklanmasında bir püf noktası var.

Malzemeler

  • Nar
  • Çakı veya bıçak

Hazırlanışı

İlk önce, narın tepesini bir bıçak/çakı yardımıyla şapka gibi (aynı portakal keser gibi) kesip çıkartın. Narın zarlarının bir kısmını kabaca temizleyin. Nara tepeden baktığınızda bazı girinti çıkıntılar göreceksiniz. Bunlar narın zardan oluşan damarlı kısımları. Daha sonra, narı buralardan boyuna kesmeye başlayarak merkez noktasında kesimlerinizi bitirin. Elinizle dilimlere ayırır gibi tepe noktasından başlayarak narı ayırın. Göreceksiniz ki; çiçek gibi açılan narınız zarlı kısımlardan ayrılmış olacak. En son, elinizle zarları kolay bir şekilde çekip alabilirsiniz.

Narınız çabuk ve pratik bir şekilde dağılmadan soyulmuş, servise hazırdır. Afiyet olsun.

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
8 ⁄ 4 =