fbpx MENU

Fırında Beşamel Soslu Levrek Graten

Ruhsel İle Tattoo Nedir, Ne Değildir?

5 Ocak 2015 Comments (0) Views: 2321 ANASAYFA, Sinema

Zoe Kazan’dan Boyut Ötesi Bir Aşk

Los Angeles doğumlu 83’lü aktris Zoe Kazan’dan boyut ötesi bir aşka tanık oldum dün gece. ‘In Your Eyes’ filmindeki oyunculuğuyla beni kendine bir kez daha hayran bırakan sempatik kızımızın bundan sonraki filmlerini de izlenecekler listeme ekleyeceğim anlaşılan. 

Zoe Kazan’ı Ruby Sparks filminden hatırlarsınız belki. Şaşırtırken güldüren, güldürürken ağlatan dengesiz güzellikte bir yapımdı. Eğlenceli yanı daha fazlaydı gerçi. Calvin, henüz yıldızı parlamamış genç bir roman yazarıydı. Yazarın yazmakta olduğu yeni romanında, onun parmaklarından hayat bularak gerçeklik kazanan Ruby, bir gün hayal olmaktan çıkıp Calvin’in karşısına dikiliveriyor ve film başlıyordu. Ruby rolünü tüm hisleriyle izleyiciye aktarabilen Kazan, In Your Eyes filminde de yapmış yine yapacağını!

Aşk üzerine çok sayıda film yapılmış ve hala da yapılıyor olduğu doğru. Yalnız Joe Kazan’ın oynadığı romantik filmlerde yer alan aşk teması, çizginin epey bir dışında işleniyor. Klasik ‘love story’ hikayelerinden sıkıldıysanız bu yapım tam size göre. Durugörüye, dolayısıyla da metafiziğe gönderme yapan film, aslında bir nevi gerçek aşkın somutlaştırılarak görselleştirilmiş halini aktarmak istiyor seyirciye. Tabii, bir de şu arada bir esneyen; ama asla kopmayan kırmızı ip meselesini. Kiminize fazla fantastik ve imkansız gelebilecekken, bazılarınızın belki yaşamış olduğu ya da yaşamak isteyeceği tatta bir senaryo In Your Eyes.

Başrollerini Michael Stahl-David ile Zoe Kazan’ın paylaştığı filmde Dylan ve Rebecca’nın arasında gelişen sihirli bir gerçek aşk hikayesi anlatılıyor. Daha küçük yaşlarda var olan bağın asla kopmayacağı ve her ne yaşanırsa yaşansın, eninde sonunda insanın diğer eşini bulabileceği durumu, metafizik öğelerle ele alınıyor. 106 dakika süren filmin yönetmen koltuğunda Brin Hill oturuyor.

Bu film bana çok iyi geldi. Bir kez daha ne aradığıma ve istediğime iyice emin oldum. Filmdeki resim kursu sahnesinde, Rebecca’nın yanına gelen bayana söylediği gibi: ‘Evet, ben deliyim!’ Çünkü; bence de hiçbir şey, göründüğü gibi değil ve:

‘Aşk, farklı bedenlerde, zaman & mekan kavramı olmaksızın aynı frekansta bulunup kişinin, kendi bedeninden; ama karşısındakinin gözleriyle bakabilme, olanı -değiştirmeden- olduğu gibi hissedip yaşayabilme halidir.’

Keyifli seyirler!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
27 ⁄ 9 =